فرآیند تست نرم افزار؛ یک انتخاب یا یک ضرورت؟

تست نرم افزار یا آزمون نرم افزار(Software Testing)، به یک سری از فعالیت های مهندسی نرم افزار گفته میشه که طی اون، محصول نرم افزاری با انواع سناریوهای از پیش طراحی شده، در شرایط پیچیده ای قرار داده میشه تا رفتار محصول در حالت های مختلف، مورد بررسی و مطالعه قرار بگیره.

انواع مختلفی از تست نرم افزار، متناسب با فازهای مختلف توسعهٔ نرم افزار و در راستای اهداف متفاوت وجود داره؛ تست دسترسی (Accessibility testing)، تست سازگاری (Compatibility testing)، تست پسرفت (Regression testing)، تست تخریبی (Destructive testing)، تست کاربردپذیری (Usability testing)، تست امنیتی (Security testing)، تست بهره وری (Performance testing) و … از جمله انواع این فرایند هستند که برای هر مورد، مراحل و تست کیس (Test case) منحصر به فرد، طراحی و اجرا میشه.

فرآیندهای موسوم به تست نرم افزار، در روند تولید و توسعهٔ هر نوع محصول نرم افزاری، فارغ از کاربرد ویا محیط اجرایی، میتونه مورد استفاده قرار بگیره و مؤثر واقع بشه؛ تجهیزات بیمارستانی و نظامی، تأسیسات الکترونیکی، انواع گجت ها، نرم افزارهای سازمانی، اپلیکیشن های موبایل، وب سایت ها و هر نوع محصولی نرم افزاری مستقل ویا غیرمستقل، نمونه ای از این مواردند. قاعدتاً عواملی مثل ارتباط داشتن محصول نرم افزاری با تراکنش های مالی، اطلاعات افراد حقیقی یا حقوقی و سلامتی موجودات زنده، از جمله مواردی هستن که اهمیت تست نرم افزار رو به طور جدی افزایش میدند.

به دلیل اینکه بسیاری از موارد گفته شده، منحصراً برای یک محصول خاص طراحی و پیاده میشن، به همیدن دلیل طراحی تست های مناسب برای هر پروژه، تنها زمانی امکان پذیره که قبل از شروع عملیات مربوطه، درک صحیح و کاملی از معماری نرم افزار مورد نظر و متدهای مهندسی استفاده شده در اون داشته باشیم. برای این امر طبیعیه که علاوه بر مهارت های کدنویسی، نیاز جدی به تحقیقات آکادمیک در زمینهٔ مهندسی نرم افزار، معماری نرم افزار و مطالعه در زمینه های مرتبط به این موارد رو خواهیم داشت؛ همین امر باعث میشه تا پیدا کردن فرد مناسب برای انجام فرآیند تست به شیوهٔ صحیح، سخت تر بشه.

واضحه که محصولات تولید شده به روش های غیراستاندارد یا به اصطلاح ابتکاری، در اکثر موارد، یا آزمون پذیر نیستند و یا به علت ضعیف بودن میزان آزمون پذیری، نیازمند صرف هزینه و زمان بسیار بیشتری هستند. (مطالعهٔ بیشتر در زمینهٔ آزمون پذیری)

عواملی مانند صرف هزینه و زمان بیشتر، باعث میشه تا به فکر راه های جایگزین باشیم و با اعمال یک سری تغییرات در روند پروژه ها و اعمال دقت بیشتر در این فرآیندها، از ورود به بحث تست نرم افزار خودداری کنیم. اغلب این تغییرات میتونه باعث بهبود وضعیت و تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر بشه. اما برای داشتن دید عمیق تر، بهتره به چند مورد مهم و تاثیرگذار بر روی پروژه های نرم افزاری توجه کنیم:

عامل انسانی

درحال حاضر تمامی پروژه های نرم افزاری، مستقیم ویا غیرمستقیم، توسط انسان ها تولید میشن و هنوز هیچ ماشینی وجود نداره که بتونه روند تولید نرم افزار رو بهتر از انسان ها و به صورت کاملاً مستقل انجام بده.

همهٔ ما این جمله رو شنیدیم که «انسان جایز الخطاست» و این خطاهای انسانی، بدون شک توی روند تولید نرم افزار هم انتشار پیدا میکنه. بر همین اساس میشه ثابت کرد که همهٔ محصولات نرم افزاری می تونن دارای ضعف و خطا باشن، تنها تفاوتشون توی میزان این ضعف ها و خطاهاست.

اما به چه شیوه ای میشه تعداد خطاهای انسانی روی یک سیستم نرم افزاری رو تخمین زد؟ برای پوشش این خطاهای احتمالی چه راه حل های استانداری وجود داره؟

طرح ایده

اغلب افرادی که پروژه های سفارشی انجام میدند، مدام از عدم توضیح دقیق ایده، توسط مشتری شکایت می کنند. نکتهٔ جالب تر اینکه مشتری های مربوطه هم از عدم درک دقیق ایده، توسط تیم توسعه دهنده شکایت می کنند. درواقع بایستی این نکته رو در نظر گرفت که اغلب مشتری ها تا لحظه ای که از محصول استفاده نکنند، نمی تونند درک صحیحی از نیازهای واقعی خودشون داشته باشند و توضیحاتشون چندان کاربردی نیست؛ اما اغلب تیم های توسعه دهنده با در نظر نگرفتن این نکتهٔ بدیهی، تنها به درخواست های مشتری بسنده کرده و سیستم مربوطه رو بر همان اساس، طراحی و پیاده میکنند.

اما چه راه هایی برای تشخیص و تصدیق اصولی نیاز های یک سیستم نرم افزاری وجود داره؟ چطور میشه از طرح سیستم، امکانات پیش بینی شده و نحوهٔ عملکرد اون اطمینان حاصل کرد؟

کاربران ویژه و خلاق

هرچقدر هم که انجام یک سری فعالیت متوالی خاص، روی محصول شما احمقانه به نظر برسه، هستند افرادی که به طور قطع انجامش میدند. در این مورد کوچکترین شکی وجود نداره.

یک محصول نرم افزاری با کیفیت مناسب، بایستی آمادگی برخورد با هرگونه رفتار منطقی و غیرمنطقی رو داشته باشه، چرا که توالی برخی از رفتارهای خاص، میتونه منجر به نتایج خسارت بار برای یک بخش سیستم یا کل اون بشه. فراموش نکنیم که بعضی از کاربران با اهداف مشخص و آگاهی از عدم توجه برنامه نویس ها به بعضی نکات به ظاهر ساده، اقدام به انجام رفتارهای غیرمعمول روی محصول میکنند.

اما چه راه هایی برای بررسی همهٔ سناریوهای ممکن روی یک سیستم وجود داره؟ چطور میشه از ایمن بودن همهٔ سناریوها مطمئن شد؟

تخمین بازهٔ زمانی

بارها شوخی های مختلفی در مورد نزدیک شدن به ددلاین یا ضرب الاجل رو شنیدیم، و چه بسا خودمون هم در این مورد شوخی کرده باشیم. اما در واقع هیچ چیز شوخی برداری توی این موضوع نیست، چرا که یکی از مهلک ترین اشتباهاتیه که میتونه به تنهایی باعث ختم کامل داستان یک پروژه و یا حتی یه تیم توسعه بشه.

با این وجود متاسفانه اغلب تیم های توسعهٔ نرم افزاری، توی مرحلهٔ سفارش محصول، بیشترین توجه رو بجای تخمین بازهٔ زمانی مناسب، روی گرفتن اون پروژه متمرکز میکنن.

عدم تخمین بازهٔ زمانی مناسب برای یک پروژه، میتونه خسارت های جبران ناپذیری به اون پروژه و اعتبار تیم مسئول وارد کنه. از جمله مهم ترین نتایج این اشتباه میشه به فشار روانی حاکم بر روی تیم توسعه دهنده اشاره کرد. فشار روانی که توی اواخر پروژه بر روی تیم توسعه دهنده وارد میشه، با تمام شدن مهلت زمانی پروژه، چندین برابر افزایش پیدا میکنه و همین امر به تنهایی باعث میشه کیفیت کدها و پیاده سازی، به شدت کاهش پیدا کنه و نهایتاً پس از صرف مقدار زیادی زمان، انرژی و هزینه، محصولی با کیفیت پایین به مشتری ارائه میشه.

اما آیا هیچ راه اصولی برای تخمین زمان مناسب یک پروژهٔ خاص وجود داره؟ چه پارامترهایی باید مورد توجه قرار بگیره؟

مقیاس پذیری

این جمله خیلی معروفه که میگن «تنها دو چیز نامحدوده: جهان و حماقت بشر» و متاسفانه محصولات نرم افزاری جزو این موارد نیست و برای توسعهٔ اصولی یک محصول نرم افزاری، بایستی محدودیت هاش رو بدونیم.

سیستم مورد نظر ما چند تا کاربر رو میتونه پوشش بده؟ چند نفر به طور هم زمان میتونن از این سیستم استفاده کنن؟ این سیستم با توجه به معماری و ابزارهای استفاده شده، چه محدودیت هایی داره و تا کجا میتونه گسترش داده بشه؟ طرح این سیستم تا چه میزان با قابلیت توسعهٔ اون هماهنگه؟

متدولوژی مناسب

در حال حاضر متدولوژی های مختلفی برای تولید و توسعهٔ نرم افزار وجود داره. اما یک فرض غلط عمومی هم اینه که ابزارها می تونن بهتر یا بدتر از همدیگه باشند؛ وقتی یکم عمیق تر فکر کنیم، متوجه می شیم چیزی به اسم «بهتر» یا «بدتر» بودن ابزار وجود نداره، این شرایطه که مشخص میکنه چه ابزاری مناسب و چه ابزاری نامناسبه.

تقریباً تمام متدولوژی های مطرح در توسعهٔ نرم افزار اعم از طراحی محور(Design-driven)، رفتار محور (Behavior-driven)، آزمون محور(Test-driven)، تکرار شونده (Iterative)، چابک (Agile)، ناب (Lean) و … هرکدام توسط تعدادی از شرکت های مطرح و موفق دنیا مورد استفاده قرار میگیرن.

چطور میشه برای یک محصول یا ایدهٔ خاص، متدولوژی مناسب رو تشخیص داد و با اصول اون پیش رفت، تا به بهترین نتیجهٔ ممکن برسیم؟

تغییرات نهایی

اینکه یک سیستم در سطح متوسط یا بزرگ، پس از اتمام مراحل تولید، نیاز به اصلاحیه و تغییرات مجدد نداشته باشه، تقریباً غیرممکنه. تغییرات بعدی به دلیل استقرار در فاز اجرایی، معمولاً با سرعت بیشتر و توی بازه های زمانی کوتاه تر انجام میشه. همین امر باعث میشه توجه کاملی به همهٔ ابعاد اصلاحیه ها صورت نگیره.

اغلب ویژگی هایی که در مرحلهٔ تحلیل و طراحی سیستم در نظر گرفته میشه، توی اصلاحیه های بعدی در نظر گرفته نمیشه؛ به این دلیل که با گذر زمان، بیشتر این موارد از خاطر افراد تیم فراموش میشه و فرصتی هم برای مرور مجدد طراح ها و مستندات وجود نداره.

درسته که این مورد، تقریباً اجتناب ناپذیره، اما میشه راهی برای کنترل این خطاها و کاهش هزینه های تغییرات مطرح کرد؟

 

«نتیجه گیری»

تمامی موارد بالا با تصور بهترین و ایده ال ترین شرایط بیان شده؛ عواملی مثل کم تجربگی توسعه دهنده ها، کم توجهی تیم توسعه به کیفیت، و رفتارهای غیرحرفه ای برخی از کارمندان یا اعضای تیم، از جمله مواردی هستند که میتونند به شدت باعث کاهش کیفیت محصول نهایی بشند.

برای کنترل موارد گفته شده و موارد مشابه، حفظ کیفیت بالای محصولات تولیدی و اعتبار تیم های توسعه، میتونیم از انجام تست های مناسب، در مراحل و فازهای مختلف تولید و توسعه، مطمئن بشیم.


پاورقی:

انجام فرآیندهای تست نرم افزار معمولاً نیاز به هزینه و زمان زیادی داره، اما باید این نکته رو هم درنظر بگیریم که بیشتر محصولات نرم افزاری سطح متوسط و سطح عظیم، در صورتی که بدون انجام تست های کیفی وارد فاز اجرایی بشند، میتونند هزینه و خسارت های کلان و گاهاً جبران ناپذیری وارد کنند؛ برای نمونه میشه به چند مورد بارز اشاره کرد:

 • IRS: سازمان درآمد داخلی امریکا (سال ۲۰۰۶ میلادی)
  • دلیل خطا: عدم وجود سیستم تشخیص تقلب و لاگ نشدن داده ها در پرتال سازمان
  • نتیجه: ایجاد اختلال غیرقابل ردگیری در حساب های مالی (خسارت ۳۰۰ میلیون دلاری)
 • سفینهٔ فضایی Mariner1 (سال ۱۹۶۲ میلادی)
  • دلیل خطا: اشتباه برنامه نویس در وارد کردن فرمول محاسباتی و جا انداختن تنها یک پارامتر در فرمول
  • نتیجه: انحراف و بروز انفجار پس از ۲۹۳ ثانیه از شروع (خسارت ۱۹ میلیون دلاری)
 • پروژهٔ استارت آپ GoZoomo (سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ میلادی)
  • دلیل خطا: اشتباه در طرح اولیه سیستم و ادامهٔ مسیر توسعه با همان مدل نادرست
  • نتیجه: تعطیل شدن پروژه پس از حدود ۲ سال فعالیت بیش از ۶۵ نفر (خسارت تقریبی ۳ میلیون دلاری)
 • باگ FDIV در پردازندهٔ پنتیوم اینتل (سال ۱۹۹۴ میلادی)
  • خطا: ایراد در فرمول محاسبهٔ اعداد اعشاری و برگرداندن نتایج نادرست در مواقعی خاص
  • نتیجه: اعلام خرابی و جمع آوری ۵ میلیون پردازنده (خسارت ۴۷۵ میلیون دلاری و کاهش اعتبار برند)
 • دستگاه رادیوتراپی Therac-25 (سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۰ میلادی)
  • خطا: اشتباه جزئی در تعریف حلقه و دوبرابر شدن مقدار داده در شرایط خاص
  • نتیجه: استفاده از دز نامناسب برای برخی بیماران (مرگ ۱۰ نفر و ۲۰ صدمهٔ فیزیکی غیرقابل جبران)

6 دیدگاه برای «فرآیند تست نرم افزار؛ یک انتخاب یا یک ضرورت؟»

  1. ممنون که مطالعه کردین 😉
   اتفاقاً یکی از استانداردهای مقاله نویسی اینه که متن باید حتماً justify باشه. اما طبق فیدبک هایی که از بعضی از دوستان گرفتم، گویا به خاطر تفاوت های متن چاپی با متن دیجیتالی، و همینطور مشکلات برخی از مرورگر ها برای درست justify کردن متن، متون justify توی وبلاگ، باعث اذیت شدن چشم میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *